Pokud se vám zdálo, že Tesla se svým Cybertruckem posunula hranice šílenosti v oblasti automobilového designu, pak se podívejte na koncept, který včera představila německá automobilka Mercedes-Benz. Vývojáři našli inspiraci v kultovním filmu Avatar z roku 2009, na což odkazuje i název konceptu AVTR. Ten představuje i zkratku pro „Advance vision transportation“, což by se dalo velmi volně přeložit jako doprava budoucnosti. Na vývoji automobilu se podílel i režisér Avataru James Cameron.

Přes svůj sportovní vzhled má AVTR nabízet mnohé funkce pro rodiny s dětmi (zdroj: motor1)

Kromě svého sci-fi designu zaujme koncept také schopností jízdy bokem. Výrazná kola, která jsou podle Mercedesu inspirována semeny stromu duší z filmu Avatar, se dají totiž otočit do strany. V automobilu nenajdete klasický volant. Ten byl nahrazen svítícím kontrolním panelem. Po přiložení ruky na panel rozpozná automobil řidiče podle jeho srdečního tepu a dechu. Ideou je splynutí řidiče s automobilem v jeden celek. Touto představou je nadšený i James Cameron, který vidí budoucnost právě v našem splynutí s moderními technologiemi.

Interiér s ovládacím panelem mezi sedadly řidiče a spolujezdce (zdroj: motor1)

Jak už je dnes zvykem, automobilka nezapomněla upozornit na ekologičnost svého automobilu. Zástupci společnosti během prezentace zmínili organické baterie, které nevyžadují těžbu vzácných minerálu a mají být v budoucnosti kompostovatelné, nebo například interiér z recyklovaných plastů a umělé kůže.

Klapky v zadní části mají sloužit k blíže nevysvětlené komunikaci s okolím (zdroj: motor1)

Na rozdíl od Cybertrucku je AVTR pouhým konceptem a tak nelze čekat jeho uvedení na trh (rozhodně ne v blízké době), přesto představuje zajímavé myšlenky a naznačuje směřování německé automobilky v budoucnosti.

zdroj obrázků: motor1.com