Současná doba nabízí obchodní prostor pro celou řadu lokálních firem. Důvod je zřejmý. Velká část populace je přehlcena nekvalitním dováženým zbožím a radši připlatí za dražší produkt, který vydrží delší dobu. Významným prostorem, kde uplatnit kreativitu se zvýšenou kvalitou je především móda.

U oblečení se řada z nás dívá hlavně na design, pohodlí a kvalitní materiál. Ve stále ještě probíhajících zimních měsících (i přesto, že jsou neobvykle teplé) je pro nás důležitá funkčnost. Materiál, který splňuje tyto požadavky je merino vlna.

V čem ale tkví přidaná hodnota merina?

zdroj: Merino.Live

Původ názvu je odvozen nejspíš ze španělského ovejas merinos (putující ovce). Jedná se o plemena ovcí, ze kterých vlna pochází. Kromě zvýšené schopnosti zachytávat teplo, je její hlavní výhodou absorpce vlhkosti. Je to způsobeno strukturou vlákna, které vytváří různé záhyby. Díky tomu získává antibakteriální vlastnosti, jelikož bakterie se množí především na perfektně rovném vlákně. Zabraňuje tak zápachu a zbytečnému praní. Vlna je neobvykle jemná a je tak nutné použít větší množství. Proto jsou produkty z merino vlny dražší.

Existují různé názory na produkci vlny a stříhání ovcí. Světová organizace pro ochranu zvířat, PETA, jej nepodporuje. Avšak pokud jsou dodrženy humánní a etické podmínky při procesu, nejde o nijak závažný zásah. Nutno dodat, že produkce vlny z jedné ovce je omezená.

Jednou z tuzemských firem, které šijí merino produkty, je např. Merino.Live. Společnost založená v roce 2016 se specializuje výhradně na produkci merino oblečení do města a na jiné aktivity. Její hlavní doménou jsou designové kousky, lehké casual svetry, trička a doplňky. Počátečním impulsem pro založení značky byl dle slov zakladatele Michala Richtera fakt, že většina společností nedokáže kombinovat přednosti merino vlny s neotřelým designem.

Zdroj: Redakční článek  | Zdroj obrázku: Merino.Live