Systém, který se nazývá proof-of-work (v překladu „potvrzení práce“) stojí na tom, že uživatel musí vykonat určitou práci (často se jedná například o poskytnutí výpočetní síly svého procesoru) k potvrzení vybrané akce. Tento systém se využívá v souvislosti s některými kryptoměnami, kdy těžaři při vytváření bloku obsahujícího novou transakci soutěží pomocí výkonu svých počítačů o to, kdo daný blok najde.

Společnost Microsoft teď přišla s alternativní cestou, jak by uživatel mohl poskytnout proof-of-work a vytěžit tak kryptoměnu. Ve své žádosti o patent nazvané „Cryptocurrency System Using Body Activity Data“ (v překladu „Systém kryptoměny využívající data o tělesné aktivitě“) popisuje využití například tělesného tepla nebo mozkových vln jako důkazu o tom, že uživatel provedl požadovaný úkon. Takovým úkonem může být například shlédnutí reklamního videa.

Microsoft tak navrhuje nahrazení extrémně náročného výpočetního úkolu, který známe u klasických kryptoměn (například Bitcoin), tělesnými daty uživatele. Uživatel tak „nevědomky“ poskytne jakousi obdobu tradičních bloků, které potvrzují transakce například právě u Bitcoinu. K měření tělesných funkcí bude samozřejmě potřeba využít senzory, které by měl uživatel buď na svém těle, a nebo přímo implantované do těla. Za využívání těchto senzorů a vykonávání specifických úkolů chce Microsoft uživatele odměňovat kryptoměnou.

Přijde vám celý nápad trošku šílený? Tak to nejste sami. Je potřeba si uvědomit, že velcí technologičtí giganti přicházejí opravdu často s patenty chránícími futuristické a často nepředstavitelné technologie. Tyto patenty jsou takové pojistky, kdyby se náhodou někdy opravdu uvažovalo o využití dané technologie. Ve výsledku ale u spousty z těchto nápadů nikdy nedojde k realizaci.

Zdroj: PCMag

Zdroj obrázku: TheTechNews