Mikroboti byli vyrobeni z buněk řas pokrytých antibiotickými nanočásticemi. Díky řasám je možný pohyb uvnitř tkáně plic, což je klíčem pro správné zacílení léčby.

Technologie je zatím ve zkušební fázi, výsledky jsou však velmi slibné. "Na základě našich dat můžeme vidět, že mikroboti zlepšují účinnost antibiotik," řekl Victor Nizet, lékař a profesor na Universtiy of California.

Nanočástice na povrchu buněk řas jsou vytvořené z malinkatých polymerových koulí, které jsou zároveň pokryty neutrofily (jeden z typů buněk imunitního systému). Tyto membrány pak neutralizují zánětlivé molekuly produkované bakterií a samotným imunitním systémem pacienta. Nanočástice i řasa pak degradují přirozeně.

Nežádoucí zánět, kterým tělo bojuje proti mikrobotům, se díky tomu podařilo potlačit a mikroboti jsou schopni přivést léčivo na místo určení. Léčba je pak mnohem účinější než samotné použití antibiotik. Ke stejnému efektu musí být v případě intravenózního podání použita 3000krát větší koncentrace antibiotika.

Vědecký tým, který stojí za studií publikovanou v časopise Nature Materials, je přesvědčený, že bude fungovat i u lidských pacientů a zefektivní jejich léčbu. Prvotním základem je detailněji poznat, jak mikroboti ovlivňují lidský imunitní systém.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41563-022-01360-9 (i.f. 43,8)
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash

Více z medicíny na CZECHSIGHT:

Denní konzumace vlašských ořechů může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění
Ořechy jsou obecně považovány za součást zdravé stravy díky vysokému obsahu bílkovin a vlákniny. Fyziologové z Minnesotské univerzity zjistili, že lidé, kteří konzumují vlašské ořechy, mají lepší profil rizika srdečních onemocnění.
Protein MAIA: klíč k pochopení neplodnosti. Za jeho objevem stojí čeští vědci
Zásadní krok pro pochopení (ne)plodnosti udělal tým složený převážně z českých vědců. Identifikoval nový protein, MAIA, na povrchu lidských vajíček, který se účastní fúze vájíčka a spermie.