"Brzda LSD" - tak by se nadneseně dala titulovat sloučenina, kterou se rozhodla vyvinout farmaceutická společnost MindMed. Látka by mohla lékařům pomoci zajistit bezpečnější léčbu pomocí psychedelik, které se v současné době testují proti některým duševním poruchám, jako například úzkost, nebo ADHD. Na použitý halucinogen pacient ne vždy zareaguje podle očekávání a jeho účinky mohou trvat i 18 hodin.

Tato zpráva přichází na veřejnost několik týdnů poté, co společnost MindMed podepsala víceletou smlouvu s laboratoří Liechti Lab, která se ve švýcarské Basileji specializuje na výzkum psychedelik.

Jedním z adeptů může být ketanserin, sloučenina, kterou vědci v posledních letech aktivně používají v experimentech pro výzkum účinků psychedelických látek. Předpokládají, že by mohla být v klinické praxi použita jakožto antihypertenzivum a blokovat 2A receptory pro serotonin, na které se halucinogen váže. Molekula ketanserinu by tak mohla zkrátit dobu a zmírnit intenzitu působení použitého psychedelika v případech předávkování, nebo panických stavů. Podle Mattiase Liechtiho, vedoucího laboratoře Liechti Lab v Basileji, zatím nelze potvrdit, že je toho sloučenina skutečně schopna. Je pouze jednou z více testovaných látek, které by toho mohly v klinické praxi docílit.  

"Z fyziologického hlediska je LSD jednou z nejbezpečnějších drog na světě," poznamenává Scott Freeman, jeden z lékařů společnosti MindMed. "Na svědomí má řadu obětí, které ovšem spáchaly sebevraždu požitím vyšší dávky."

Švýcarsko je zemí, která LSD objevila. V roce 1938 jej přímo v Basileji syntetizoval pracovník farmaceutické firmy Sandoz, doktor Albert Hofmann, známý jako "otec LSD". Na rozdíl od jiných států, kde byla látka postavena mimo zákon se Švýcarsko pustilo do jejího intenzivního výzkumu. Již dřívější vědecké práce prokázaly, že LSD může mírnit některé typy depresí a do několika let by se tak mohl stát žhavým adeptem na poli léčby duševních poruch.

Zdroj: New Atlas, Fast Company
Foto: Lucas Benjamin, Unsplash