Ambiciózní misi NASA vyslat do roku 2024 na měsíční povrch další lidskou posádku a do 2028 zde vytvořit základnu budou předcházet průzkumné mise, jako například Skylight.

Všichni známe Lunar Roving Vehicles (LRV), terénní vozidla, která byla použita během programu Apollo. Představa, že by kromě jízdy po měsíčním povrchu také slaňovala je mimořádně lákavá. NASA vybrala experty z Carnegie Mellon University, kteří získali grant ve výši 2 milionů dolarů, jehož cílem je vývoj technologie, která by robotům umožnila prozkoumat lidstvu stále neodhalené měsíční jámy.

Nepleťme si je však s klasickými krátery, které jsou na rozdíl od jam způsobeny dopadem meteoritů. Tyto jámy připomínají spíše závrty, nebo jeskyně. Kromě snazšímu přístupu k minerálním látkám nabízejí využití jako potenciální útočiště pro budoucí lidské posádky.

Měsíční jámy byly doposud pozorovány pouze pomocí orbitálních observatoří. Tyto snímky však neposkytují dostatečný detail k ujištění, zda budou budoucím misím k užitku. Proto profesor Red Whittaker z Carnegie Mellon University navrhl projekt, který by se zaměřil na vývoj rychlých agilních robotů, kteří by tyto jámy zblízka prozkoumali.