Minulý rok prolétla světem zpráva o padajícím meteoritu na území Německa. Zemi zasáhl silou o síle 0,48 kilotun TNT. Výzkumníci právě zveřejnili první zprávu o jeho struktuře a původu. Mělo by se jednat o uhlíkový chondrit a obsahuje materiál starý skoro jako Slunce samo.
V září 2019 oznámilo zhruba 500 lidí na územích Německa, Nizozemska, Belgie a Dánska letící zářící objekt. Další den Erik Due-Hansen našel objekt na své zahradě. Okamžitě uvědomil úřady a výzkumníci, Addi Bischoff a Markus Patzek, z Institut für Planetologie na Münster University převzali 24 gramový kousek meteoritu.
Pomocí analýzy elektronovou mikroskopií odhalili, že meteorit obsahuje malé sférické chondruly s obsahem fylosilikátů a karbonátů, které potřebují ke vzniku molekuly vody. Klasifikovali ho proto jako uhlíkový chondrit, starobylé těleso, které mohlo být u vzniku sluneční soustavy.
Jedná se o poměrně vzácný nález. Uhlíkové chondrity představují pouze 3 procenta meteoritů, které byly nalezeny na Zemi, jak uvedl server Gizmodo. Nejslavnější z nich, Murchisonský meteorit, dokonce obsahoval stopy aminokyselin a cukrů.
I přesto že jde o další zajímavý objev, vědci pořád nejsou schopni přesně určit spojitost mezi meteority, které dopadnou na Zemi a mezi planetárními tělesy ze kterých pochází. Jejich struktura se může velmi lišit.
Zdroj: https://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull
Foto: Vincentiu Solomon, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze