Na Antarktidě byla poprvé prolomena hranice 20 stupňů Celsia. V uplynulých dnech vědci naměřili hodnotu 20,75 stupňů. I přesto, že se jedná o nepopulární rekord, přítomní výzkumníci tvrdí, že taková jednorázová záležitost nemá prozatím spojitost s probíhající klimatickou změnou. Předchozí nejvyšší naměřená teplota měla hodnotu kolem 19 stupňů.

Jak uvedl server ScienceAlert, pozorování bylo provedeno na Seymorově ostrově, který je součástí severní části Antarktidy. Na ostrově se nachází argentinská pozorovací stanice. Výzkum na ní probíhá již dvacet let a sleduje vlivy klimatické změny na antarktický masiv.

Podle vedoucího výzkumníka, Carlose Schaefera, nemůžeme z tohoto výsledku dělat jednoznačné závěry. Jedná se pouze o jediný bod v pozorování. Horší situace by nastala, pokud by se z tohoto bodu stal normální stav. I přesto platí, že antarktické ledovce pomalu tají a ztrácí na svém objemu.

To nic nemění na tom, že trend zvyšující se teploty nadále pokračuje. Minulý týden byl naměřena nejvyšší teplota i na argentinské části Antarktidy (18,3 °C). Rok 2019 byl druhým nejteplejším v historii měření hned po roce 2016. Uplynulý leden byl navíc nejteplejší v historii.