Vytvořit digitální obraz trvá zpravidla velmi dlouho. Výzkumníci z MIT a IBM se toto snaží změnit. Dokáží vytrénovat umělou inteligenci (AI), tak, aby ze skicy vytvořila plnohodnotný obrázek.

Aplikace s názvem GANpaint Studio je prozatím k dispozici jako neplacené demo. Sami se tak můžete přesvědčit, jak je pružná. Pokud například chcete přidat na obrázek strom, řeknete programu, kam ho chcete umístit a on za vás vybere takový, který se co nejlépe hodí k vámi vytvořené scenerii. Program dokáže i mazat předměty a upravovat odstraněná místa.

Aplikace je skvělým nástrojem pro umělce a designéry a v současnosti se pracuje i na schopnosti upravovat video. Možná trochu nečekaně může být užitečná i v oblasti výzkumu, jelikož by se dala použít k lepšímu pochopení toho, jak se dokáží tzv. "neural networks" naučit práci s kontextem.

S tím jak se GANpaint Studios tvořilo, byli výzkumníci překvapeni, jak snadno se systém dokáže naučit jednoduchá pravidla ve vztazích mezi objekty. Pro představu velmi rychle pochopil, že např. dveře nepatří na nebe. Je to umožněno díky tomu, že systém používá "GAN" neboli soustavu "neuronal networks", která je vytvořená tak, že musí interně zpracovávat a odůvodňovat různá rozhodnutí, která my dokážeme posoudit selským rozumem. Taková práce pak výzkumníkům pomáhá lépe pochopit funkci celého systému.

Stejně jako dokáže vytvářet obrázky, zvládne aplikace falešné obrázky i detekovat. Další detaily této práce budou odhaleny na konferenci MIT příští měsíc.