Velké nosorožce s jedním rohem známe pod názvem nosorožec indický, po mnoho let se ale stále více stávala reálnou obava, že je brzy budeme znát pouze ze stránek knih a starých fotografií. Jejich počty se ve 20. století razantně snižovaly a na přelomu nového tisíciletí spadlo množství jejich populace na přibližně 200 jedinců. Nové sčítání tohoto druhu nyní ukázalo naději, že by ke smutnému scénáři dojít nemuselo.

Nosorožec indický se nachází pouze v oblasti Indie a Nepálu, kde se jejich celková populace pohybuje v současnosti okolo 3 700 jedinců.  Jejich sčítání probíhá v Nepálu každých pět let a podle údajů Národního sčítání nosorožců 2021 se zde zvýšil jejich počet o 16 procent. Rýsuje se tak slibná naděje, že by mohl být druh zachráněn.

„Celkový růst velikosti populace svědčí o pokračujícím úsilí orgánů chráněného území o ochranu a správu míst, v nichž se tento druh vyskytuje, navzdory náročným podmínkám v posledních letech,“ uvedla Ghana Gurung, zástupkyně World Wildlife Fund (WWF) Nepal. „Tento úspěch je dalším milníkem na cestě k ochraně přírody v Nepálu, který ukazuje dopad společného úsilí všech zúčastněných stran a poskytuje tolik potřebný popud pro globální ochranářskou komunitu.“

Sčítání trvalo téměř tři týdny a podílela se na něm celá řada vládních i nevládních orgánů a institucí. Provedlo jej Ministerstvo lesů a životního prostředí, a sice Odbor národních parků a ochrany divoké zvěře ve spolupráci s Odborem lesů a ochrany půdy. Ke spolupráci se přidala i Nepálská armáda, World Wildlife Fund a řada místních organizací.

Nepál se snaží skrze pravidelné průzkumy řídit efektivitu ochrany nosorožců v jednotlivých regionech, kromě informací o nosorožcích, jako je pohlaví, věková skupina či jedinečné identifikační prvky, jsou proto shromažďovány i údaje o životních podmínkách zvířat v jednotlivých místech jejich výskytu, o invazivních druzích v daných oblastech či o lidských činnostech poblíž.

Zdroj: WWF

Úvodní fotografie: Nel_Botha-NZ, Pixabay