Zakladatelé start-upu, Jeff Wilson a Cameron Blizzard, chtěli koncept nafukovacích místností původně využít na výstavbu přístřešků před ničivými přírodními katastrofami. Nicméně v návaznosti na aktuální pandemii se tým Jupe rozhodl přizpůsobit současné situaci. Ve spolupráci se zdravotníky vymysleli tři designy pro tři nafukovací nemocniční pokoje.

Nafukovací místnosti a tři možnosti jejich využití

První verze představuje jednoduchou ložnici, ve které mohou lékaři a sestry odpočívat mezi jednotlivými směnami. Pokoj se dá snadno dezinfikovat, disponuje klimatizací a technologií pro snížení hluku zvenčí.

Druhá verze je určena pro pacienty s COVID-19, kteří nevyžadují intenzivní péči – součástí je například toaleta, umyvadlo, napojení na ventilátor a komora pro zdravotníky, kteří si zde mohou nechávat lékařský materiál a ochranné pomůcky. Třetí a poslední verze bude sloužit jako samostatná JIP.

Nafukovací místnosti však kromě praktického designu nabízí i další nezměrnou výhodu. Hotový přístřešek bude na rozdíl od klasických nemocničních stanů určen pouze pro jednoho pacienta. „Tyto velké nemocniční stany jsou často označovány jako virové pasti. Virus se kolem nich drží a cirkuluje," vysvětluje důležitost separace spoluzakladatel Wilson. Nové nafukovací pokoje jsou navíc navrženy tak, aby svým prostředím pomohly pacientům k co nejrychlejšímu uzdravení.

Tým Jupe předpokládá, že první prototypy budou do konce měsíce připraveny k testování. Na podzim jich podle odhadů bude možné produkovat až tři tisíce měsíčně.

Zdroj textu: https://www.fastcompany.com/90486733/these-pop-up-hospital-rooms-are-designed-to-help-increase-the-capacity-to-treat-coronavirus-patients

Zdroj obrázku: https://www.dwell.com/article/jupe-health-modular-hospital-rooms-coronavirus-covid-19-fbd19aa6


Více o koronaviru na CZECHSIGHT: