Části opeřenců se v Myanmarském jantaru nalézají velice vzácně. Známé jsou nálezy dvou fragmentů křídel, izolovaných částečných ptačích koster a jedné nožky s kusem křídla pocházejících od mladých jedinců. Nyní bylo objeveno téměř kompletní ptačí tělíčko i s nožičkama.

A) detail ptačí nohy, která ho odlišuje od ostatních druhů; B-E ostatní obrázky z publikace (zdroj- článek)

Na základě analýzy pařátů byl pro nález vytvořen nový druh Elektorornis. Od všech ostatních známých rodů se liší značně prodlouženým prostředním prstem. Podobný charakter prstů se dosud nenalezl u žádného ani žijícího ptáka. Mrtvolka opeřence krásně ukazuje divokou radiaci ptáků v období křídy, která byla způsobena především rozrůzněním hmyzu, který byl zase spojen s vývojem krytosemenných rostlin v tomto období.

Kus jantaru pochází z období křídy a je starý přibližně 99 milionů let. Na fosilii jsou velice dobře znatelné zachované kusy organické hmoty kolem kostí, fragmenty kůže a především peří. Zkoumání vzorku však komplikuje množství přineseného jemného materiálu v jantaru. Skrz něj je fosilie hůře viditelná a je také znemožněn detailní výzkum pomocí přibližovacího přístroje.

V období křídy se na území dnešního Myanmaru nacházely rozsáhlé porosty, které mají dnes ekvivalent v mangrovových lesích. O některých úžasných nálezech odtud jsme již psali (viz. https://www.czechsight.cz/jantar-vyplodil-spermii/) a jistě se můžeme těšit na další neobvyklé nálezy i v budoucnu.

Zdroj: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)30691-8