Jen 24 lidí zatím bylo na Měsíci, poslední z nich roku 1972. Pro svůj nový vesmírný program a první přistání na Měsíci, od ukončení programu Apollo, NASA zvolila raketu Starship od společnosti Space X.

"Je nám ctí, že můžeme být součástí programu Artemis NASA, abychom bezpečně dopravili první ženu a dalšího muže na povrch Měsíce, jako první z mnohem více lidí, kteří budou následovat." - Space X

NASA a SpaceX navazují na odvážná a inovativní partnerství, včetně obnovení schopnosti Ameriky vysílat astronauty na oběžnou dráhu a bezpečně je vrátit domů. Budou stavět na společných úspěších a využijí roky úzké technické spolupráce k návratu na Měsíc, čímž položí základy pro lidský průzkum na Marsu a ještě dále.

Udržení lidské přítomnosti na Měsíci bude vyžadovat bezpečnou a dostupnou přepravu posádky a značného množství nákladu. Kosmická loď Starship a raketa Super Heavy (souhrnně označované jen jako Starship) představují opakovaně použitelný dopravní systém určený k přepravě posádky i nákladu na oběžnou dráhu Země, na Měsíc, Mars a ještě dále. Starship bude nejvýkonnější nosnou raketou, která byla kdy vyvinuta, se schopností nést na oběžnou dráhu Země více než 100 tun. Unese posádku, veškeré zásoby i vybavení potřebné pro rozsáhlý průzkum povrchu. Z hlediska bezpečnosti, bude mít osvědčenou avioniku, naváděcí a navigační systémy, automatické dokovací a přistávací schopnosti, jakož i tepelnou ochranu a prostornou kabinu se známými displeji a rozhraními používanými na Dragonu.

Astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin na Měsíci 20 července 1969. Autorem fotky je Neil Armstrong.

SpaceX ve vývoji Starship postupuje rychle, čerpajíc z rozsáhlé historie vývoje nosných raket a motorů. Od ledna 2020 postavili 10 prototypů lodi, přičemž u každé verze se zrychlila její výroba a přesnost. Bylo vyrobeno a otestováno více než 60 motorů Raptor a nashromážděno téměř 30 000 sekund celkového zkušebního času během 567 startů motorů, včetně několika statických požárů, a letových testů. Provedli šest suborbitálních letových testů, včetně dvou 150 metrových "skoků" a čtyř letů ve vysoké nadmořské výšce. Společnost SpaceX také v rámci snahy o průkopnictví postavila posilovač Super Heavy v plné velikosti a v současné době má ve výrobě pět kosmických dopravních prostředků.


Zdroje:
https://www.spacex.com/updates/starship-moon-announcement/index.html
https://www.spacex.com/vehicles/starship/

Úvodní fotka:
Autor: SpaceX
Zdroj: https://unsplash.com/photos/Ptd-iTdrCJM

Fotka Buzze Aldrina:
Autor: History in HD
Zdroj: https://unsplash.com/photos/e5eDHbmHprg