NASA se nechává slyšet, že program Artemis dosáhl za posledních 18 měsíců značného pokroku. Navzdory velkému překročení nákladů prochází raketa Space Launch System (SLS) závěrečnými pozemními testy, které završí za dva měsíce závěrečnou "maturitou". Následně ji čeká transport do Kennedyho vesmírného střediska a finální integrace s kosmickou lodí Orion.

V rámci mise Artemis I příštího roku se bez lidské posádky vydá na vysokou oběžnou dráhu kolem Měsíce (tzv. Distant Retrograde Orbit, DRO) a zpět na Zemi. V roce 2023 odstartuje navazující Artemis II, která se na stejné místo vypraví s lidskou posádku. Ta Měsíc obletí a vrátí se rovněž zpět. Během této fáze programu si astronauti vyzkouší přiblížení a vzdálení se od měsíčního povrchu, které bude během Artemis III v plánovaném roce 2024 následovat a řadu dalších metod.

Zdroj: NASA

Počínaje příštím rokem NASA dopraví za pomoci komerčních transportů na Měsíc potřebnou techniku a to o dvakrát ročně. Ta následně zmapuje potenciální přistávací oblasti a podmínky. Zbudovaná základna s názvem Gateway pak bude použita pro koordinaci povrchových misí, včetně výstavby základního tábora, který se do budoucna stane domovem dalších roverů, energetických systémů apod., které umožní delší průzkumné mise. Stabilní lunární stanice by měla vytvořit zázemí pro navazující výzkum hlubokého Vesmíru. V následujícím desetiletí hodlá NASA rovněž postupně vybudovat měsíční infrastrukturu.

Astronauti budou během téměř sedmi dnů sbírat vzorky a provádět řadu experimentů. Cílem je samozřejmě nalézt cenné zdroje, jako je voda a přeměnit je na jiné důležité látky, tedy kyslík, nebo paliva různého druhu. Pomocí přistávacího modulu se následně vrátí na oběžnou dráhu měsíce a nakonec na palubě Orionu zpět na Zemi.

Zdroj: NASA, New Atlas, zdroj titulního obrázku: NASA