Průzkum Marsu by v budoucnu mohly zajišťovat malé létající objekty o velikosti octomilky. Tato letadélka budou využívat energii z tepelných rozdílů mezi horní a spodní stranou. Pokud dojde k zahřátí jedné strany, cirkulující vzduch mezi zvlněnými kanály, připomínající kousky kartonu, bude fungovat jako motor.

Článek popisující tyto nanoletadélka vyšel v časopise Advanced Materials. Zatím se povedlo zkonstruovat malé silikonové kroužky, které dokáží létat v nízkotlakové komoře, která simuluje prostředí Marsu. Vývojáři nyní pracují na zmenšení chemických senzorů a jejich umístění na letadélka tak, aby mohly efektivně detekovat např. přítomnost vody na Marsu.

Tato malá letadla jsou v porovnání s dříve postavenou helikoptérou opravdovými prcky. Helikoptéra by měla přistát na Mars v létě společně s Mars 2020 roverem. Bude vážit zhruba 1,5 kg a prozkoumá těžko dostupná místa na Marsu.

"Helikoptéra je velmi zajímavým a slibným strojem, avšak pořád je značně komplikovaná," potvrzuje vedoucí výzkumu Igor Bargatin z oddělení mechanického inženýrství a aplikované mechaniky na University of Pennsylvania.

Znamená to, že pokud se něco pokazí, celý experiment vezme za své. U nanoletadélek toto riziko prakticky neexistuje, proto si od nich vývojáři slibují velké věci.

Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/adma.201906878
Foto: Unsplash

Více o výzkumu vesmíru na CZECHSIGHT: