NASA pošle na měsíční jižní pól pojízdného robota VIPER, který se bude snažit na Měsíci nalézt vodu a sbírat vzorky. Stane se tak ještě předtím než se na Měsíc vydá další posádka v rámci mise Artemis.

VIPER bude vybavený čtyřmi nástroji, kterými bude schopen sbírat vzorky z různých typů podkladu. Jedním z nich bude i metrový vrták, díky kterému se bude moci dostat poměrně hluboko pod povrch. Klíčem je zjistit, zda je na Měsíci dostatek vody aby na něm mohl fungovat život. V NASA věří, že přesně to jim vozidlo umožní zjistit.

Zdařilá mise v roce 2009, která zjistila na Měsíci přítomnost určitého množství vody, dává té současné dobrou naději na úspěch. od VIPERu se proto čeká, že najde hlavní zdroje, se kterými by mohla NASA v budoucnu pracovat.

Hlavním systémem, díky kterému bude možné zjistit přítomnost vláhy pod povrchem Měsíce, je neutronový spektrometr. Jakmile systém zachytít její přítomnost aktivuje další nástroje včetně vrtáku (The Regolith) nebo TRIDENTu, pomocí nichž získá její vzorky. Pomocí dalších systémů přítomných na palubě vozidla, začne vzorky testovat.

NASA plánuje misi na prosinec roku 2022.

Foto: Engadget