Světový giganti v oblasti výpočetních technologií se podílejí na hledání potenciálních léků proti onemocnění COVID-19. Svůj cloudový výkon poskytly takové firmy jako Google, Microsoft nebo Amazon. Firma IBM umožnila vědcům využít její superpočítač Summit k potřebným simulacím. Jedná se především o simulace, které mají pomoci najít potenciální lék proti onemocnění. Jelikož v takovém procesu může jít o testování až několika milionů modelů, obrovský výkon přijde vhod. Vědci přitom musejí jednat rychle vzhledem k rychlosti s jakou se onemocnění šíří po celém světě.

Počítači Summit, který se nachází v Oak Ridge National Laboratory v americkém Tennessee se nyní podařilo navrhnout 77 sloučenin, které by mohly zabránit viru v infikování buněk v těle člověka. Tyto složky by se mohly navázat na takzvaný S-protein, který virus využívá právě k napadení hostitelských buněk. Neznamená to sice, že by vědci získali účinný lék. Jde však o velice slibný krok v cestě za jeho nalezením a případně i za vytvořením vakcíny.

Autorům studie se zároveň povedlo zúžit výběr na sedm nejžhavějších kandidátů, které mohou sloužit jako jakýsi startovní bod pro potřebné laboratorní experimenty. Výsledky svých simulací shrnuli v článku, který byl zveřejněn na webu ChemRxiv.

Zdroje: https://chemrxiv.org/articles...

CNN, Futurism, CNET

Úvodní obrázek: wikimedia