Proč vědce spánek tolik zajímá? Již v minulosti jsme informovali o tom, jak spánek dokáže ovlivnit vnímání bolesti. Spánek je ale také velmi důležitý v dětství, kdy je nezbytný pro správný rozvoj mozku dítěte. Spánek je také jedním z faktorů spojovaných s rozvojem psychických onemocnění. Je tedy v zájmu nás všech, aby byla důležitost spánku dobře ukotvená vědeckými poznatky, protože je to jeden z faktorů, který se dá ovlivnit. V nové studii si vědci posvítili na to, jestli nekvalitní spánek u dětí může předcházet rozvoji duševních onemocnění. Pojďme se podívat, co vědci ve své studii zjistili, a jak k výsledkům došli.

Tým vědců z University of Birmingham’s School of Psychology zkoumal data o spánku 7 155 dětí na základě dotazníků, které byly předkládány jejich rodičům. Rodiče podávali vědcům informace o spánku jejich dětí po dobu šesti let od narození jejich dítěte. Když bylo dětem kolem 12 let, psychologové u nich vyhodnotili jejich psychický stav. Vědci zjistili, že děti, které se v 18. měsíci věku často ze spánku budily, měly později častější výskyt psychotických poruch. Psychotické poruchy se také častěji vyskytovaly u dětí, u nichž byl pozorován nepravidelný spánkový režim v 6. a 30. měsíci věku a v 6. roku věku. Hraniční porucha osobnosti byla častěji pozorována u dětí, které měly ve věku 3,5 let kratší spánek nebo pozdější večerku. To, jak spánek různě ovlivňuje psychické zdraví dětí během jejich vývoje, může souviset s tím, že v různých momentech se pokaždé vyvíjí jiná mozková struktura.

Co si můžeme z tohoto výzkumu odnést? Rozhodně není třeba panikařit – to, že je zvýšený výskyt psychických onemocnění u dětí, které měly problémy se spánkem, ještě neznamená, že nedostatek spánku vždy způsobuje psychické onemocnění. Tomuto vztahu, kdy vědci najdou dvě skutečnosti, které se objevují najednou, se říká korelace. Korelace je často zaměňována s kauzalitou, což je vztah, kdy jedna skutečnost zapříčiňuje skutečnost druhou. V této studii se jedná pouze o korelaci, která může nasměrovat vědce k dalšímu zkoumání vlivu spánku na psychické onemocnění. Jedno je ale jasné, problémy se spánkem by se rozhodně neměly podceňovat.

Zdroj: Morales-Muñoz I, Broome MR, Marwaha S. Association of Parent-Reported  Sleep Problems in Early Childhood With Psychotic and Borderline  Personality Disorder Symptoms in Adolescence. JAMA Psychiatry. Published online July 01, 2020. doi:10.1001/jamapsychiatry.2020.1875

Úvodní obrázek: unsplash.com