Od začátku pandemie SARS-CoV-2 víme, že základními symptomy jsou suchý kašel, zvýšená teplota a problémy s dýcháním. Je známo, že poměrně velká část lidí projde onemocněním bez příznaků, což jim neubírá na nakažlivosti. Avšak existují i skupiny lidí s nestandardním průběhem nemoci.

Zažívací problémy

Průjem a nevolnost byly v rámci COVID-19 několikrát zmiňovány.  Server Business Insider uvedl, že s gastrointestinálními problémy se potýká jeden z 10 pacientů. Studie publikovaná v časopise Lancet potvrzuje průjem u 3 % nakažených čínských pacientů a poslední zpráva WHO zmiňuje nevolnost u 5 % pacientů. Nová studie ukazuje, že by se mohlo jednat o častější příznaky, než se původně myslelo. Zažívací problémy by se mohly objevit až u poloviny pacientů.

Malátnost a zmatenost

Jedná se o méně pozorované symptomy, které jsou v některých lokálních studiích poměrně rozšířené. V pečovatelském domě ve státě Washington byla malátnost pozorována u jedné třetiny nakažených pacientů. V některých případech ji podporují zvýšený stres nebo úzkost. Děje se tak u jedinců izolovaných v samostatné karanténě. V případě těžké únavy a např. neschopnosti vstát z postele by měl dotyčný okamžitě vyhledat pomoc.

Bolest svalů a zimnice

Jedná se o typický příznak chřipkových onemocnění. U koronaviru je můžeme pozorovat zhruba u 11 % pacientů v případě zimnice a 14 % v případě svalové bolesti. Může se jednat i o jediný příznak při lehkém průběhu onemocnění.

Silné bolesti hlavy

Bolesti hlavy potvrdilo 8 % pacientů. Společně s ní jsou spojené závratě, které se projevily u některých případů. Ty mohou předznamenávat další zdravotní rizika a stejně jako u silných pocitů únavy by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc.

Rýma a ucpaný nos

Tyto příznaky indikují spíše alergické reakce či jiná onemocnění. U onemocnění COVID-19 jsou naprosto minoritní. Kýchání nebývá s koronavirem spojováno vůbec.

Zdroj: Business Insider, https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30183-5/fulltext
Foto: Markus Spiske, Unsplash