Včera vydala Světová zdravotnická organizace (WHO), jménem svého mluvčího, doporučení neužívat při léčbě symptomů COVID-19 ibuprofen. Stalo se tak poté, co francouzští odborníci varovali před zhoršením průběhu nemoci při užívání protizánětlivých léků.

WHO jedná na základě studie publikované v časopise The Lancet, která se zabývá vlivy jiných onemocnění (cukrovka, hypertenze) na onemocnění novým koronavirem. Enzymy posílené protizánětlivými léky, jako je právě ibuprofen, mohou zhoršit průběh nemoci.

"Prozatím doporučujeme užívat paracetamol místo ibuprofenu při domácí medikaci," řekl mluvčí WHO, Christian Lindmeier, reportérům z United Nations Health Agency. Dodal, že je nezbytné v tomto ohledu podniknout další výzkum a šetření.

Pokud je ibuprofen předepsán lékaři, je na nich, aby zvážili možná rizika, a nebo přistoupili k léčbě paracetamolem. Ten by měl být brán striktně podle doporučení lékaře, jelikož jeho nadužívání může poškodit játra.

Ve vyjádření mluvčího společnosti vyrábějící Nurofen (protizánětlivý lék) stojí, že je pro ně zdraví obyvatel na prvním místě a škodlivost takových léků při onemocnění COVID-19 zatím není vědecky prokázána. Firmy v současnosti řeší nastalou situaci s WHO a budou se snažit přinést co možná nejvíc nových informací.

Zdroj: https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(20)30116-8/fulltext, ScienceAlert
Foto: freestocks, Unsplash