Jak v populaci zjistit, kdo byl úspěšně očkován a kdo ne? V rozvojových zemích to může znamenat poměrně obtížný úkol. Vědci z MIT však přinášejí řešení. Vyvinuli inkoust, který lze bezpečně vpravit do kůže vedle samotné vakcíny. Viditelný je pouze pomocí speciální aplikace a filtru dostupných pro smartphony.
Jinými slovy nalezli způsob, jak vytvořit stopu o očkování přímo v kůži pacienta, aniž by se spoléhali pouze na elektronickou či papírovou dokumentaci. Jejich systém by mohl výrazně zjednodušit vedení přesných záznamů o očkovaných, a to zejména ve větším měřítku.
"V oblastech, kde jsou papírové vakcinační karty často ztraceny, nebo vůbec neexistují a elektronická databáze je vzhledem k místní technologické vyspělosti nemyslitelná, by tato technologie mohla umožnit rychlou a anonymní detekci očkovanosti. Tak by mohlo být zajištěno, že bude očkováno každé dítě," uvádí vědecký výzkumník Kevin McHugh. Práce byla ve středu zveřejněna v časopise Science Translational Medicine.
Projekt vznikl na základě přímé žádosti Billa Gatese, který očkování dlouhodobě podporuje a osobně se zapojuje do boje proti dětské obrně a spalničkám. Toto neviditelné "tetování" doprovázející vnesenou vakcínu, tvoří nepatrné tečky, malé polovodičové krystaly, které odrážejí světlo. To je emitováno pod dopadem infračerveného záření. Značka se do kůže dostává pomocí rozpustných mikrojehliček, vyrobených ze směsi organických polymerů a cukru.
Tetování, odhalující očkované jedince, je však stále pouze konceptem. Vědci z MIT jej však otestovali na potkanech a zjistili, že značky byly detekovatelné i devět měsíců po očkování.
"Jednoho dne by tento "neviditelný" přístup mohl vytvořit nové možnosti ukládání dat a zlepšit poskytování lékařské péče, zejména v rozvojových zemích," uvedl ve svém prohlášení profesor Robert Langer z MIT. Zaujal vás výzkum? Přečtěte si o něm více na stránkách časopisu Scientific American!


Zdroj: Victor Tangermann, Neoscope, zdroj titulního obrázku: MIT


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze