NFC neboli Near Field Communication v doslovném překladu znamená „komunikace v blízkém poli“. Mnozí si ani neuvědomují, že mají tuto technologii v telefonu a používají ji. Pokud někdy platíte přiložením telefonu k terminálu v obchodě, tak právě NFC používáte. Na principu NFC fungují i bezkontaktní platební karty. Drobná cívka, která je na zádech telefonu (nebo v hodinkách), komunikuje s terminálem a po výměně informací je platba uskutečněna. Pomocí NFC je možné také rychle spárovat příslušenství k telefonům a nyní to vypadá na další funkci - bezdrátové nabíjení.

Real Marble Wireless charging pad matched with Italian Carrara Marble iPhone XS case by MIKOL.

Would very much appreciate it if you could link: https://www.mikolmarmi.com/
Velká část vlajkových telefonů v dnešní době podporuje bezdrátové nabíjení. Používá k tomu však standard Qi, který funguje na podobném principu jako NFC

Bezdrátové nabíjení je v dnešních smartphonech standardem a je velmi pohodlné položit telefon na podložku a nestrkat kabely do portů. Všechny telefony, chytré hodinky a další drobné příslušenství, které bezdrátové nabíjení podporují, používají standard Qi. Ve své podstatě se jedná o kovovou cívku, která je za pomoci elektromagnetického pole schopna přijímat energii z bezdrátové nabíječky, která má ve svých útrobách také cívku a energii naopak vysílá. NFC tedy funguje na víceméně stejném principu jako Qi nabíjení. Fórum, které NFC spravuje, dalo nedávno najevo, že zanedlouho bude umožněno touto cívkou bezdrátově nabíjet.

Dosavadní hlavní funkcí technologie NFC byly bezkontaktní platby telefonem. Nyní se však ukázala druhá cena, která by umožnila pomocí této cívky bezdrátově nabíjet příslušenství

Skvělou zprávu trochu kazí technické parametry. Maximální výkon u NFC nabíjení bude pouze 1 W. To je v porovnání s Qi standardem, který dosahuje běžně 10 wattů a u některých výrobců až 30 W, mnohem menší výkon a k nabíjení telefonů to stačit nebude. Pro dodání energie malému příslušenství jako jsou sluchátka nebo třeba hodinky, by to ale mohlo být dostačující. Pokud vše půjde dobře, výkon nabíjení se bude postupem času zvyšovat a je možné, že se v budoucnu dočkáme plnohodnotného nabíjení telefonů skrze technologii NFC. To by snížilo náklady na výrobu smartphonů a pomohlo to k rozšíření myšlenky telefonů bez jakýchkoli portů. Takto futuristický model údajně chystá i Apple a dočkat bychom se mohli už příští rok.

Zdroj: https://www.androidauthority.com/
Zdroj obrázků: unsplash.com