Chladící a zmrzlinové vozy produkují o několik procent více skleníkových plynů než jejich standardní verze. Důvod je jednoduchý - uchladit celý vůz a navíc v horký letní den není snadné. Nissan proto vyvinul vůz, který je na elektřinu a využívá staré EV (electric-vehicle) baterie k chlazení.

Projekt automobilka připravuje ve spojení s Mackie's of Scotland. Firma, která vyrábí mražené výrobky již sama o sobě snižuje svou ekologickou stopu pomocí své vlastní produkce. Solární panely, malé větrné elektrárny zásobují elektřinou rodinou farmu, která produkuje základ pro většinu výrobků. Zdá se jako naprosto geniální, že tyto výrobky budou poté rozváženy plně elektrickým vozidlem.

Jedná se o Nissan e-NV200. Dodávka, která je sama o sobě plně elektrická, byla upravena pro požadované účely. Dojezd byl prodloužen na téměř 200 km. Pro chlazení byly použity nové pakety baterií "Energy Roam". Jedná se o staré baterie ze starších vozů, které výrobce použil znovu. Myslíte si, že udržitelnější to být nemůže ? A přece ano ! Všechny baterie mohou být nabity pomocí solárních panelů na střeše vozu.

Zmrzlinové vozy zatím testují svůj provoz v Anglii. Již teď jsou vybaveny možností bezkontaktních plateb a jejich pohyb se dá sledovat na internetu. Do budoucna existuje dokonce koncept, který počítá s možností uchovávání energie, kterou prodávající bude moci prodat zpět pokud budou špatné obchodní podmínky pro prodej zmrzliny.

Foto: Automotive Blog