V pátek 27.9. proběhla jedna z největších věděcko-popularizačních akcí v naší zemi. Přes 60 tisíc lidí navštívilo nespočet přednášek, workshopů a debat po celé republice.

Letos proběhl již čtvrtý ročník a bylo se opravdu na co těšit. Na více než stech místech po celé zemi byl nabídnut velmi bohatý program. Tak bohatý, až některým mohlo být líto, že nemají k dispozici známý obraceč času stejně jako postava Hermiony z Harryho Pottera.

Letošní ročník se nesl v duchu udržitelnosti a ekologické šetrnosti. Přednášky byly zaměřeny hlavně na ochranu živočichů nebo vodních toků. Nedílnou součástí byly debaty s předními odborníky. Na řadu přišla i ošemetná, ale v dnešní době silně rezonující témata, jako je např. změna klimatu nebo škodlivost modrého záření. V neposlední řadě byly do programu zařazeny i chemické či fyzikální pokusy pro mladší návštěvníky či populárně naučná videa např. o tom jak funguje fotosyntéza.

Akce se nesla ve velmi přátelském duchu. Bylo skvělé pozorovat odborníky diskutující s laiky po jednotlivých přednáškách či děti zkoumající, jak se správně starat o blaho netopýrů. Pro všechny návštěvníky navíc byla připravena k dispozici řada vědeckých časopisů a jiných materiálů včetně ekologických krmítek pro ptáky.

Událost hodnotíme opravdu pozitivně. V následujících dnech vám tak poskytneme články zaměřené na některá témata, kterým při Noci vědců byla věnována značná pozornost. Máte se na co těšit!

Obrázek: Noc vědců