Pravděpodobně největší noční můrou každého včelaře je malý roztoč nesoucí název kleštík včelí. Několik desetiletí byl boj s tímto parazitem velkým problémem, nyní však vědci přicházejí s novou možností biologické léčby.
Kleštík včelí, neboli Varroa destructor, je parazitický roztoč z třídy pavoukovců. Původně napadal pouze včely východní (pocházející z Asie), které se s ním dokázaly během tísíců let evoluce naučit žít v rovnováze. Tento jev, kdy se původní hostitel s parazitem sžije, je na světě pozorován poměrně často. Problémem je, pokud se daný druh zavleče do nového prostředí, kde se poté parazitem nakazí jiní živočichové, kteří jej neznají a nedokáží si s ním poradit.
Kleštík se množí zásadně v hmyzím plodu (vajíčku) které je zazátkované a následně se drží na tělíčkách dospělých jedinců. Východní včely nakažený plod dokáží rozeznat a včas jej zničí. K odstranění parazita z těl se navzájem okusují - tento jev se nazývá grooming. Pokud je již hnízdo napadeno příliš, jednoduše se přestěhují.

Včela medonosná se novému parazitovi takto bránit nedovede a je tedy třeba úly ošetřovat jinak. Prozatím se většina včelařů přiklání k chemické léčbě kyselinou šťavelovou. Ta ale není ideální. Kleštík se totiž postupně stává na léky rezistentním, chemikálie navíc škodí samotným včelám a můžou je dokonce zabít. Je tedy třeba najít novou, účinnější, ale pro včely méně škodlivou metodu. S tou přichází vědci z Washington State Univerzity. Rozhodli se zkoumat půdní houbu Metarhizium acridum, která se již v této době používá k hubení kobylek. Tento druh hub prorůstá pomocí spor skrz celé tělo hmyzu a postupně jej zabíjí.
Pro boj s roztočem Varroa destructor se rozhodli vědci použít odolný izolát houby Metarhizium anisopliae. U té nejdříve vyvolali zrychlení tvorby nových mutací pomocí peroxidu vodíku a zvyšováním teploty. Následně ty nejodolnější aplikovali do úlu napadeného parazitem. Po této aplikaci z mrtvých kleštíků izolovali ony nejsmrtelnější a nejodolnější mutace. Nakonec se jim po této zdlouhavé selekci povedlo vyšlechtit kmen patogenní houby, která v úlu dokáže zabít až 60 % populace parazita.
Než však začne být Metarhizium pro včelaře komerčně prodejné, je třeba udělat další testy. Již nyní je zde však patrný velký potenciál, který by v budoucnu mohl problémy s kleštíkem včelím vyřešit.

Zdroj: ScienceMag
Úvodní fotografie: Myriams-Fotos, Pixabay


Eliška Macháčková
Holka z hor, kterou potkáte při studiu savců v rezervaci/laboratoři nebo na startu canicrossového závodu. Zoologie obratlovců, Etologie savců, Univerzita Karlova & Jihočeská univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze