Blízko centra Mléčné dráhy byla v prostoru mezi hvězdami objevena zcela nová organická molekula. Nese název propargylimin a může hrát klíčovou roli ve formování aminokyselin esenciálních pro život.

Jednou z důležitých vlastností molekuly je dvojná vazba uhlík-dusík, která ji poskytuje vysokou reaktivitu. "Se svou dvojnou vazbou představuje základní kostru pro chemické řetězce tvořící zcela jednoduché i velice složité molekuly," řekl pro server ScienceAlert astrochemik Luca Bizzocchi.

Molekula propargyliminu byla objevena v oblasti mlhovin bohatých na molekulární plyn, které astronomové říkají Centrální molekulární zóna. Jedná se o centrum různých organických molekul, jako je např. iso-propyl kyanid nebo propylen oxid, které představují základní kameny tzv. prebiotických procesů.

Stejně jako zmíněné molekuly může být propargylimin důležitý pro podobné mechanismy. Dvojná vazba uhlík-dusík totiž hraje hlavní roli ve Streckerově syntéze, díky které se dají vytvořit aminokyseliny v laboratorním prostředí.

Propargylimin je navíc strukturně podobný dalším organickým molekulám, které již byly identifikovány ve vesmíru. Pro vědce tak nyní bude jedním z hlavních pozorovacích objektů. Díky poznání jeho emitovaného elektromagnetického záření dokázali molekulu ve vesmíru identifikovat. Do budoucna potřebují nastudovat jeho strukturu.

Výzkum byl publikován v časopise Astronomy & Astrophysics a dalších informací se dočkáme v následujících měsících.

Zdroj: https://arxiv.org/abs/2006.08401
Foto: Unsplash