Klimatická krize hýbe světem. Většina vědců si nebere servítky a popisuje situaci přesně takovou, jaká ve skutečnosti je. A podle nové studie se zdá, že by mohla být ještě horší než jsme si mysleli.

Mezivládní organizace pro změnu klimatu (IPCC) opakovaně zdůrazňuje, že je nutné udržet globální oteplení pod dva stupně do roku 2100. Nový článek od vědecké skupiny zabývající se "novou generací modelů pro klimatické změny" známé jako CMIP6 ukazuje, že se teplota do roku 2100 zvýší o zhruba 7 stupňů.

K výpočtům se využívají speciální superpočítače, které dokáží porovnat všechny důležité aspekty. Jedná se především o jednotlivé klimatické systémy, zásahy lidstva nebo změny oblačnosti.

Z nového modelu vyplývá, že zvýšená hladina CO2 v atmosféře oteplí Zemi snadněji než se očekávalo. Je tak pravděpodobné, že současná emisní omezení nebudou stačit pro pokrytí tak vysokých nároků a budou se muset revidovat.

Nový model je součástí rozsáhlé zprávy IPCC, která by měla být publikována v roce 2021. Už teď musíme vzít v potaz, že teplota planety nevzrostla ještě ani o jeden stupeň a již jsme schopni pozorovat změny. Co se stane až vzroste o stupňů sedm se můžeme zatím jen dohadovat.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme

Zdroj: Engadget