Nově objevenému druhu pavouka se na zádech leskne výrazný červenobílý vzor. Ten věrně připomíná ikonický úsměv Jokera, hlavního antagonisty v příbězích o Batmanovi nakladatelství DC Comics. Vědci, kteří nový druh nalezli, jej pojmenovali po Joaquinu Phoenixovi, herci, který šíleného komika ztvárnil ve stejnojmenném filmu z loňského roku.

Biologové objevili druh Loureedia phoenixi v Íránu a jedná se tudíž o první druh tohoto rodu, který byl nalezen mimo Středomoří. Doposud tři známé druhy rozšířil phoenixi na čtyři.

Rudá kresba na zádech samečků připomínající stříkance vystupuje, podobně jako Jokerův make-up, z bílého pozadí. Pro důkladné studium zvířete však potřebovali mikroskop, neboť jeho tělo měří pouhých 8 milimetrů a je pokryto malými chloupky. Pro arachnology je navíc velice zajímavý jejich styl života - některé druhy jsou známy pro své poměrně neobvyklé zvyky, jako například spolupráce při budování hnízd nebo kolektivní péče o mláďata.

Zdroj: Smithsonian magazine

Studium pavouků rodu Loureedia je zároveň velice náročné, neboť aktivní jsou pavouci pouze tři týdny v roce mezi říjnem a listopadem, kdy dochází mezi oběma pohlavími k "námluvám". Po tuto dobu samci opouštějí hnízda svých matek a pohybují se po zemském povrchu, kdy je možné je odchytit. Po zbytek roku pak stráví ve svých podzemních hnízdech.

Arachnologové doposud odchytili a popsali pouze samce. Nadále se proto budou soustředit na odlov jejich protějšků. "Pavouci rodu Loureedia jsou opravdu bleskoví svůdníci. Jejich strategie při hledání samičky chceme v budoucnu zdokumentovat," říká vedoucí studie Alirenza Zamani, doktorand z finské University of Turku.

Zdroj: Live Science, zdroj titulní fotografie: Alireza Zamani