Funkční srdeční náplasti byly postupně vytvářeny již dříve, nicméně měly několik zásadních nedostatků. Velký problém při jejich vývoji představoval materiál. Moc rigidní a tuhý materiál se nemohl přizpůsobit srdečním pohybům. Měkčí materiály, se srdečním pohybům přizpůsobovaly dobře, nicméně nebyly dost funkční, když došlo na sběr dat. Proto se vědecký tým z Univerzity v Hustonu rozhodl na tento problém podívat z trochu jiné perspektivy.
Při vývoji zařízení vědci využili jejich předchozí výzkum, jehož tématem bylo zabudovávání elektroniky do robotických rukou. V návaznosti na to inženýři vytvořili jedinečnou náplast, která je dost ohebná, aby se přizpůsobila pohybům srdce, a navíc obsahuje senzory, neustále sbírající data. Tím pádem náplast nepřetržitě zaznamenává elektrofyziologickou aktivitu, zátěž, teplotu a tep na několika různých místech v srdci.

Nový prototyp náplasti byl již úspěšně otestovaný na prasečích srdcích. V rámci výzkumu vědci také demonstrovali, že se zařízení může samo napájet, získáváním energie z bijícího orgánu. Další výhodou této náplasti je její schopnost, pomocí elektrické stimulace nebo tepelné ablace, léčit srdeční arytmii.
„U lidí se srdeční arytmií nebo infarktem je potřeba rychle identifikovat zdroj problému. A to toto zařízení dokáže,“ říká Cunjiang Yu, spoluautor studie.
Originální publikace:https://www.nature.com/articles/s41928-020-00493-6
Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Jesse Orrico, Unsplash


Kristýna Loučková
Studentka Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě spolu s Katalánským jazykem a literaturou. Příznivec vědy, hudby, umění a literatury.
Vstup do diskuze