Společnost Ultra Safe Nuclear Technologies, pocházející ze Seattlu, vyvinula nový motor s názvem Nuclear Thermal Propulsion (NTP). Prototyp poskytla agentuře NASA. Koncept nové technologie je komentován nejen jako výrazně bezpečnější a spolehlivější, než dřívější podobné návrhy, ale ve srovnání s chemickými raketovými palivy především mnohonásobě účinnější. Nový motor by mohl pomoci realizovat další metu vesmírných programů, tedy průzkum hlubokého Vesmíru. Cestu ze Země na Mars by podle odhadů USNC-Tech zkrátil na pouhé tři měsíce.
Chemická raketová paliva pomalu dosahují svých limitů. Raketoví inženýři proto hledají efektivní alternativní způsoby, které transport napříč vesmírem urychlí. Jaderný pohon samozřejmě přináší řadu bezpečnostních problémů.
Podle Dr. Michaela Eadesa, hlavního inženýra USNC-Tech, může nový motor vyprodukovat oproti chemickému pohonu dvojnásobný specifický impuls, což je nejdůležitější parametr raketových a proudových motorů, udávající jejich palivovou účinnost. Motor využívá technologii enkapsulovaného paliva, které je zapouzdřené v obalech, potažených karbidem zirkonia. To je založeno na High-Assay Low Enriched Uranium (HALEU), zdokonaleném jaderném palivu, které je obohaceno až o 20%.
Společnost USNC-Tech tvrdí, že je odolnější než konvenční jaderná paliva a může pracovat při vysokých teplotách. Takové palivo lze navíc produkovat ve fungujících výrobních závodech. USNC-Tech cílí rovněž na soukromý sektor, což by mohlo podpořit, jak v poslední době dokazuje například společnost SpaceX, různé ambiciózní mise.
Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: USNC-Tech


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze