Při jakékoli transplantaci je velmi důležité zachovat tkáň v co možná nejlepším stavu mimo tělo. Při transplantaci jater to současné dokáží pouze 24h. Nový přístroj vyvinutý v Curychu umožní lékařům udržet játra mimo tělo až sedm dní!

Studie doktora Claviena, publikovaná v časopise Nature Biotechnology, představuje přístroj, který dokáže udržet orgán v přijatelných podmínkách celý týden. Navíc se díky němu dají použít i orgány, které jsou poškozené. Systém byl testován s dobrými výsledky na prasečích i lidských játrech.

Výzkum trval čtyři roky. Stroj simuluje normální prostředí lidského těla jako jsou přísun krve a kyslíku, hospodaření s glukózou a počtem červených krvinek nebo vylučování odpadních produktů. Nutrienty a další základní komponenty pro správný metabolismus jsou dodávány pomocí infuzí. Přístroj je plně automatický a funguje na základě navrženého algoritmu.

Základním stavebním kamenem pro vývoj přístroje, bylo správné navržení dávkování glukózy a metabolismu odpadních látek. Díky postupnému získávání dalšího času výzkumníci objevili největší přidanou hodnotu v podobě regenerace poškozené tkáně.

V této části pokusu vzali 10 poškozených orgánů, které byly odmítnuty k transplantaci a pokusili se o jejich nápravu. Šest z nich se povedlo uvést do standardního funkčního stavu. Jediný rozdíl mezi normální tkání a tou opravenou byl úbytek na váze, což by nemělo představovat žádný problém.

Nový stroj dává naději desetitisícům nemocným a představuje velký krok dopředu v transplantační chirurgii. Doufejme, že se v příštích letech dočkáme podobných zařízení i pro jiné orgány.

Foto: Tehran Times