Včasné odhalení nádorů znamená v jejich léčbě často rozhodující faktor. Proto je žádoucí, aby byly nalézány efektivní techniky, které je dovedou rychle detekovat. Vědci z nizozemské University of Twente vyvinuli ve spolupráci s Wageningen University nanosenzor, schopný zaznamenat specifické částice, které rakovinu prokazují. Technologie rovněž funguje ve velice širokém rozmezí koncentrací. Jejich výzkum byl uveden v časopise American Chemical Society.

Hlavním problémem, který bylo při vývoji senzoru třeba překonat jsou obecně extrémně nízké koncentrace těchto molekulárních značek. To samozřejmě stěžuje jejich rozpoznání. Řeč je o extracelulárních (mimobuněčných) váčcích (tdEV), které jsou nádorům vlastní a které zastávají důležitou roli v mezibuněčné komunikaci. Přestože jsou tdEV v krvi oproti jiným rakovinným molekulám poměrně hojné, jejich koncentrace ve srovnání s ostatními krevními složkami zůstává velmi nízká. Detekovat v krvi tak mizivé koncentrace proto vyžaduje velice citlivý senzor.

Struktura senzoru připomíná dva hřebeny navzájem zapletené do sebe. Mezi zuby, které představují elektrody tak vznikají mezery o velikosti přibližně 120 nanometrů. Průchodem částic skrze mezery pak dochází k jejich detekci i za velmi nízkých koncentrací. Za vývojem senzoru stojí zejména Dilu Mathew, vědec ze skupiny NanoElectronics na University of Twente, který se může pyšnit například cenou Metrohm Young Chemist z roku 2018.

A jaký úspěch senzor sklízí? V 1 mikrolitru dovedl zachytit pouhých 5 váčků tdEV z karcinomu prostaty.

Zdroj: phys.org, American Chemical Society