Vymýcení rakoviny z organismu mají z velké části na starosti cytotoxické T-lymfocyty. Cytotoxický T-lymfocyt je speciální druh bílé krvinky, který dokáže likvidovat poškozené buňky - například buňky napadené virem, ale i rakovinné buňky. Rakovinné buňky však umí použít velmi rafinované mechanismy, aby se před imunitou ubránily. Cytotoxické T-lymfocyty tak nemusí nádor vůbec rozpoznat. Tým vědců z Korey přichází se studií, která navrhuje, jak cytotoxické T-lymfocyty vylepšit, aby dokázaly s rakovinou účinněji bojovat.
Co tedy vědci udělali, aby byly cytotoxické T-lymfocyty silnější? Každá bílá krvinka má na svém povrchu různé molekuly, skrz které komunikuje s okolním prostředím. Skrz povrchovou molekulu dostává signály, které například dokáží ovlivnit, jestli bílá krvinka bude bojovat s nádorem, nebo jestli se stáhne do ústraní. Jednou takovou povrchovou molekulou, která dokáže aktivovat cytotoxický T- lymfocyt, je molekula CD70. Vědci pomocí viru vpravili to cytotoxického T-lymfocytu gen pro povrchovu molekulu CD70, čímž zajistili, že se molekula objevila na povrchu lymfocytu a mohla mu tak dávat aktivační signály. Následně vědci upravený cytotoxický T-lymfocyt aktivovali tak, že v laboratoři vytvořili umělé podmínky, které napodobily nádorové prostředí. V tomto prostředí se T-lymfocyty vycvičily v boji proti rakovinným buňkám a po vpravení do myši dokázaly významně zpomalit růst nádoru.
Vakcíny připravené z bílých krvinek se v medicíně začínají používat stále častěji, avšak tato léčba je velmi nákladná. Autoři studie navrhují vakcínu připravenou z T-lymfocytů jako levnější alternativu k dosavadní imunoterapeutické léčbě.
Zdroj: Tai-Gyu Kim, Cancer Research and Treatment (https://www.e-crt.org/journal/view.php?doi=10.4143/crt.2019.721)
Úvodní obrázek: PhotoLizM, pixabay

Ilona Kramářová
Nadšenkyně do imunologie a udržitelné módy. Přírodovědkyně, medička a tanečnice.
Vstup do diskuze