Bye Bye Camera, jak se vtipně nazývá nová aplikace jednoduše vymazává jakékoli lidi z fotek, které vyfotíte. Tvůrcem je umělec vystupující pod pseudonymem "Damjanski" s jeho uměleckým uskupením Do Something Good. Cílem projektu je poukázat na možné implementace umělé inteligence a s tím související morální otázky.

I přesto, že z dílny Adobe existují podobné featury už poměrně dlouho, najednou v rukou umělé inteligence to získává nový rozměr.

Foto: App Store

Aplikace funguje v podstatě velice jednoduše. Nejprve pomocí již existujícího AI klasifikátoru YOLO (You Only Look Once) identifikuje veškeré osoby na daném obrázku a následně je všechny vymaže. Zbylé obrysy jsou vyplněny standardní photoshopovou funkcí kontextového vyplnění obrazu na základě dostupného pozadí.

Foto: Daily Sun Post

Sám autor popisuje funkcionalitu jako reakci na nekonečné záplavy selfie a jejich nulovou autorskou hodnotu. Jeho skupina již před časem představila nástroj zvaný No Shutter App (viz. níže), který tvoří fotografie těsně před inicializací objektivu tak, že výsledná fotografie postrádá jakékoli zaostření

Foto: App Store

Aplikace Bye Bye Camera je k dispozici na App Store za necelé 3 dolary a je bezesporu kontroverzí, kterou autoři chtěli vyvolat. Není se však čeho bát, zvířátka z fotek nemaže, takže internet bez koček nám nehrozí.