Vytvoření tkáně v laboratoři není pro vědu žádnou novinkou. Řada ústavů se snaží o zdokonalování těchto postupů a svatým grálem pro ně zůstává vývin plně funkčního kompatibilního orgánu. Podobné výzkumy pomáhají i z jiných důvodů. Zmenšené repliky skutečných orgánů, které se povedlo vytvořit, urychlí vývoj léčiv.
Malé orgány, tzv. organoidy, jsou zatím nejkomplexnějším řešením při vývoji léčivých látek. Díky nim dokáží vědci nejlépe zhodnotit všechna rizika a výhody jednotlivých sloučenin. Vytvořené organoidy (milionkrát zmenšené oproti originálu) již pomohly revidovat některá léčiva, která by mohla být pro organismus nebezpečná, jak napsal server ScienceAlert. Výhodou této metody je mnohonásobně větší přesnost oproti zvířecím modelům nebo buněčným in vitro pokusům.
Thomas Shupe z Wake Forest Institute pro regenerativní medicínu (WFIRM) potvrdil, že jsou schopni vytvořit repliky lidského mozku, srdce, jater, plic, varlat a kolonu. Každý z nich je vytvořen z malého kousku dané lidské tkáně a kmenových buněk, které jsou sestaveny do malinkých orgánů a poté rostou po 28 dní. Umí napodobit standardní funkce jako je buněčný metabolismus konkrétního orgánu nebo tvorba imunitních buněk a fibroblastů. Pro přesné testování jednotlivých sloučenin je nezbytné, aby organoid obsahoval všechny buněčné typy, kterými disponuje jeho předloha.
Studie byla publikována v Biofabrication. Do budoucna nabízí urychlení a zlevnění celého schvalovacího procesu léčiv. Dosud víme, že jen 1 lék z 5000 testovaných nakonec projde až do výroby. Tato čísla by se díky podobným výzkumům mohla výrazně zlepšit.
Zdroj: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1758-5090/ab6d36
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze