Vědci z laboratoře MIT Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL) vyvinuli systém, který umožňuje ovládat dron pouhým pohybem ruky. Na videu můžete vidět, jak pilot s upevněným zařízením na předloktí manévruje s letounem jednoduchými gesty. Cílem projektu je dosáhnout co nejpřirozenějšího pilotování pomocí lidské intuice.

Technologie zvaná Conduct-A-Bot podobná náramku, snímá pohyb prostřednictvím elektrických signálů s přesností, které rozezná i zaťatou pěst. Díky tomu je schopen pomocí elektrod monitorovat pohyby a skrze algoritmy je převádět na ovládací prvky. Prototyp dovede zpracovat 8 předdefinovaných pohybů. Experimenty potvrdily, že dron správně zareagoval na 81% z celkových 1 535 gest.

Velmi podstatné je, že je systém možné kalibrovat na pohyby konkrétního pilota. Výzkum podobného rázu by mohl vést k vývoji robotů, jejichž ovládání bude vyžadovat například méně školení a pro lidského pracovníka bude výrazně přirozenější.

Originální publikace: https://dl.acm.org/doi/10.1145/3319502.3374823?cid=99658989019

Zdroj: The Byte, MIT, Techcrunch, Proceedings of the 2020 ACM/IEEE International Conference on Human-Robot Interaction, zdroj titulní fotografie: Dose Media, Unsplash