Protocodium sinense je první a nejstarší druh zelené řasy pocházející z nejstaršího období Proteozoika zvaného Ediacaran (před 635-539 miliony let), který byl zachován ve třech rozměrech. To paleontologům umožňuje prozkoumat její vnitřní strukturu s nebývalou přesností.

Objev byl publikován v odborném časopisu BMC Biology.

Protocodium sinense patří ke známé linii zelených řas a má překvapivě moderní architekturu, což ukazuje, že tyto řasy byly již před koncem ediakarského období dobře diverzifikovány,“ říká Dr. Cédric Aria, výzkumník z University of Toronto and Royal Ontario Museum.

„Její objev se dotýká původu celé rostlinné říše a dává „známé“ jméno organismům, které před více než půl miliardou let předcházely kambrické explozi, kdy se na planetě objevily první moderní ekosystémy.“

Mikrofosílie Protocodium sinense byly nalezeny v geologické formaci Dengying v jižní provincii Shaanxi v Číně.

Vzorky si lze představit jako malé kuličky o průměru asi 0,5 mm (velikost srovnatelná s většími zrnky pylu), které jsou pokryté množstvím menších polosfér.

Protocodium sinense z jižní Číny poskytuje taxonomický pohled na ranou diverzifikaci rostlinné říše. Zdroj: 10.1186/s12915-022-01394-0

Cédric Aria společně se svými kolegy provedl podrobnou analýzu 3D struktury nalezené řasy a odhalil, že klenutý povrch je součástí jediné komplexní buňky, která obsahuje tenká vlákna zvaná sifony. Tato morfologie je typická pro určité moderní jednobuněčné mnohojaderné mořské řasy.

Pomineme-li menší velikost, Protocodium sinense se zdá překvapivě identické s moderní zelenou řasou zvanou Codium, která se vyskytuje v mnoha mořích po celém světě.

Některé druhy těchto mořských řas jsou notoricky invazivní – příkladem může být Codium fragile subspecies tomentosoides. Tento druh se šíří spolu s komerčně chovanými měkkýši.

Detailní anatomie Protocodium sinense a srovnání s moderním Codium. (A) Detail povrchu. (B,C) Tomografický detailní záběr v příčném řezu. (D) Detail dřeňových sifonů. (E) Schématická rekonstrukce Protocodium sinense. (F) Zobrazení příčného řezu existujícího moderního Codium fragile ssp. tomentosoides thallus. Měřítko: (A) 20 μm, (B) 10 μm, (C) 50 μm, (D) 20 μm, (F) 500 μm. Zdroj: 10.1186/s12915-022-01394-0

Z evolučního hlediska sdílejí suchozemské rostliny a zelené řasy, jako je starověké Protocodium sinense, společného předka, o kterém se předpokládalo, že je starý asi miliardu až miliardu a půl let. Nynější objev však naznačuje, že společný předek bude pravděpodobně mnohem starší., ale nyní je pravděpodobně starší – zařazení Protocodium sinensedo evoluční blízkosti moderních skupin rostlin posouvá rostlinného prapředka v čase mnohem dále.

„Je velmi výmluvné, že takový organismus zůstal prakticky nezměněn po dobu nejméně 541 milionů let,“ podotýká Dr. Aria. „V Ediacaranu ho evoluce dohnala ke stabilní adaptivní zóně, a protože ta se zdá relativně úspěšná, už v ní zůstal, a za tak dlouhý časový úsek se změnil jen málo.“

„Úspěšnost tohoto typu řasy dokládá již zmíněný evolučně blízký druh Codium, který se úspěšně šíří a válcuje jiné druhy mořských řas.“

Originální publikace: BMC Biology (impact factor: 7.4)

Zdroj: Sci-News

Zdroj titulního obrázku: Alexander Schimmeck, Unsplash

Více z paleontologie na CZECHSIGHT:

Sto let starý nález fosilních zubů krokodýlomorfů od Štramberku
Ve Štramberku (blízko Kopřivnice) došlo před 100 lety k nálezu dvou zajímavých částí zubů krokodýlomorfů. Na jejich moderním popisu se podílel také čech Petr Skupien.
Megalodoni mohou vypadat zcela jinak, než jsme si mysleli
Pravěký obrovský žralok megalodon je záhadami opředené stvoření. Existuje několik teorií o jeho vzhledu, avšak kvůli nedostatku fosílií se jedná o pouhé představy. V nedávno publikované studii stojí, že by všechno mohlo být ještě uplně jinak.