Lidem trvale upoutaným na invalidní vozík možná svítá na lepší zítřky. Průkopnický páteřní implantát, vyvíjený na University of Alberta, by mohl brzy tyto pacienty znovu postavit na vlastní nohy. Doposud technologie sklízí úspěch při pokusech na makacích. Kanadští vědci ovšem doufají, že by do deseti let mohla stejně účinně fungovat u lidských pacientů.
"Myslíme si, že intraspinální stimulace má potenciál obnovit u takových lidí chůzi, nebo ji dokonce zrychlit," uvádí hlavní výzkumná pracovnice, doktorka Vivian Mushahwarová z Institutu duševního zdraví a neurologie na University of Alberta. "Během posledních 20 let došlo v oblasti neurologie k doslovné explozi poznatků. Jsme na pokraji sloučení člověka a stroje," dodává.
Technologii tvoří elektrické dráty podobné vlasům, které pronikají hluboko do šedé hmoty míšní a vysílají elektrické signály navazujícím neurálním cestám, které zprostředkovávají svalovou práci. Pro efektivní použití implantátu vytvořili vědci mapu, která identifikuje části míchy, které aktivují svalový stah v jednotlivých částech těla.
Nyní se tým zaměří na zmenšení implantátu a získání souhlasu Health Canada a FDA pro zahájení klinických testů. První generace implantátů by pacientovi mohla obnovit schopnost chůze, v dlouhodobém horizontu by mohly být propojeny přímo s mozkem.
Zdroj: Jason Goodyer, Science Focus


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze