Pavučině, respektive pavoučímu hedvábí, věnujeme pozornost zcela právem. Nová studie vědců University of Minho totiž ukazuje, že by v budoucnu mohlo být použito ke zlepšení hojení pooperačních ran.

Ty totiž znesnadňují takzvané biofilmy, tvořené bakteriemi. Biofilmy jsou běžné sacharidové struktury, které patogenovi slouží jako jakýsi "domeček", ve kterém se může nerušeně množit, získávat od svých sousedů rezistence vůči antibiotikům. Tímto způsobem tak mohou vznikat silně rezistentní kmeny, například velmi problematického zlatého stafylokoka. Biofilm rovněž bakterii chrání před imunitním systémem až do okamžiku svého rozpadu, po kterém obyčejně následuje útok na hostitelské tkáně.

Nový "pavoučí" materiál se v chirurgii těší velkému potenciálu díky svým antimikrobiálním vlastnostem. Jejich použití při hojení ran by tak mohlo bakteriální infekce výrazně omezit. Kromě zmíněných výhod se tento materiál může pochlubit řadou dalších benefitů, například biologickou kompatibilitu, rozložitelností, či omezenou imunogenitou, tedy schopností vyvolat imunitní reakci.

Antimikrobiální vlastnosti byly u materiálu vyvinuty díky metodám genového inženýrství, které umožňuje zavedení antimikrobiálních peptidů HNP1 do struktury. Následně byl materiál zkombinován s klasickými hedvábnými stehy a testován proti grampozitivním i gramnegativním bakteriím, houbám, virům, či multirezistentním mikroorganismům, jako jsou nechvalně známé kmeny MRSA. Výzkumný tým zjistil, že vyvinutý materiál dovedl bakteriím zabránit v přilnutí ke stehům a tvořit zmíněné biofilmy.

Výzkumná skupina se nyní soustředí na studium materiálu in vivo, tedy na živých organismech.

Líbil se Vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Nebo nás podpořte přímo na Patreonu. Děkujeme.

Zdroj: materialstoday