V časopise Herpetological review vyšla krátká zpráva o nálezu několika ještěrek, přesněji leguánů, a ostatních plazů s neprůchodnými střevy. Ti se většinou živí hmyzem, rostlinami a někdy také ovocem. Případ jedné ještěrky ukazuje, jak dalekosáhlé důsledky má přechod na jiný typ potravy.

Byla nalezena na Floridě (přesněji v Cocoa Beach), kdy výzkumníky zaujala při exkurzi svým velice silným tělem. Rozhodli se jí podrobit vyšetřením, která měla ukázat problém uvnitř jejího těla. Na počítačové tomografii Floridské Univerzity se jim pak zjevil enormně velký fekální bolus (špunt z mnoha bobků ve střevě) o váze přes 75% celkové váhy tělesné. Bohužel pro ještěrku, bolus by nešel vyoperovat, a tak jí museli usmrtit.

CT ještěrky se zvýrazněným fekálním bolusem; autor: Edward Stanley/Floridské muzeum přírodní historie

Tato letální zácpa byla způsobena zobáním výrobků a produktů člověka ještěrkou. Jedinec byl nalezen v blízkosti místní pizzerie a bolus byl tvořen převážně touto velice pro ještěrky netradiční potravou. Pro většinu času býložravou a hmyzožravou potvůrku bylo těsto pizzy, sýr a šunka příliš těžké sousto.

Nálezy podobných jedinců se čas od času dějí. Na vině je především nedostatek přirozené potravy pro ještěrky a přebytek nevhodného jídla. Další ještěrka stejného druhy byla nalezena o několik kilometrů dále v Martin County.

Na případy těchto dvou ještěrek si prosím vzpomeňte, až budete u rybníka krmit kachny pečivem, které strávit nemohou.

Zdroj úvodního obrázku: Yoel Winkler
Zdroj: IFL Science