Pochází z jihovýchodu Spojených států. Odsud se však plevelná travina rozšířila na sever do Kanady a svou cestu si našla i do Austrálie nebo Japonska. Andropogon virginicus, hustě rostoucí plevel, je skutečně nezničitelný. Mezinárodní tým vědců však zjistil, že jeho výtažky lze účinně použít k boji s některými chronickými chorobami. Výsledky své práce, která k objevu účinků biologických extraktů vedla, zveřejnil před několika dny v odborném časopise Plants.

A. virginicus je invazivní plevel, který vážně ohrožuje zemědělskou produkci po celém světě. Doposud však nebylo nalezeno žádné řešení, které by rostlinu efektivně využívalo.

Vědci si ve vzorcích, které extrahovali z rostliny, všimli podivně vysoké hladiny flavonoidů. Tyto látky, známé také jako bioflavonoidy, jsou významné rostlinné specializované metabolity. Populární jsou především pro své antioxidační a protizánětlivé účinky. Flavonoidů je momentálně známo přibližně 60 a přinášejí obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště na cévy.

Tým zjistil, že při kontaktu vzorků s různými buněčnými liniemi se extrahované rostlinné flavonoidy navázaly na volné radikály a zabránily poškození buněk. Tento jev má efekt na mnoha úrovních. U pokožky například pomáhá zpomalovat stárnutí inhibicí proteinu zvaného tyrosináza. Vazba může předcházet i chemickým reakcím, které mohou vést k rozvoji cukrovky typu 2.  

Vědci proto extrahované chemikálie použili na vzorky chronické myeloidní leukémie, vzácného typu rakoviny krve. Zjistili, že extrakt rakovinné buňky ničí. Jeden z autorů práce, profesor Tran Dang Xuan, uvedl, že jeho tým v současné době plánuje identifikovat širší spektrum použití těchto rostlinných látek. V budoucnu pak hodlá testovat terapeutické účinky sloučenin s cílem připravit funkční léky pro klinické použití.

"Přestože byl A. virginicus považován za škodlivý invazivní druh bez ekonomické hodnoty, jeho výtažky jsou slibným zdrojem antioxidantů, antidiabetik a protinádorových látek," dodává Xuan.

Originální publikace: https://www.mdpi.com/2223-7747/10/1/69

Zdroj: ScienceDaily, zdroj titulního obrázku: Donald Giannatti, Unsplash.