Island k 26. březnu eviduje 802 potvrzených výskytů nemoci COVID-19. Zároveň provedl 12 615 testů, což se spolu s dalšími statistikami můžeme dozvědět na velice přehledně zpracované informační stránce, kterou spravuje tamní ministerstvo zdravotnictví. Toto číslo odpovídá necelé polovině počtu testů provedených v České republice. Vzhledem k tomu, že má Island přibližně 360 tisíc obyvatel, může se v porovnání s naší zemí chlubit mnohem větší protestovaností své populace. Vláda ostrovní země se podle článku v Buzzfeed News dokonce chlubí největším procentem otestovaných občanů na světě.

Na rozdíl od ostatních zemí se v Islandu může člověk nechat otestovat i bez jakýchkoliv příznaků. Díky tomuto faktu mohli islandští odborníci dojít k důležitému závěru. Přibližně polovina z pozitivně testovaných totiž nevykazovala vůbec žádné symptomy. Navíc většina ostatních pacientů měla pouze mírné příznaky podobné běžnému nachlazení. Většina zemí je oproti Islandu značně pozadu a často testuje pouze občany s těžšími příznaky nebo podezřením na kontakt s nakaženým. Lze se tedy domnívat, že počet skutečně nakažených může být ve spoustě zemí až mnohonásobně vyšší, než kolik vyplývá z oficiálních statistik.

Příklad Islandu ukazuje obrovský význam plošného testování v případě, že stát potřebuje zpomalit šíření viru a zabránit tak přetížení zdravotního systému. Jen velká protestovanost totiž pomůže izolovat přenašeče onemocnění od zdravé populace. Otázkou zůstává, zda je tak velká protestovanost vůbec uskutečnitelná v zemích, jejichž populace se pohybují v desítkách milionů.

Zdroj: Buzzfeed News, Futurism, www.covid.is

Úvodní obrázek: Brian McGowan, Unsplash