Když společnost Ezra před šesti měsíci poprvé zahájila svou činnost, používala pro testování rakoviny prostaty u mužů jako zobrazovací technologii magnetickou rezonanci.

Zakladatel společnosti Emi Gal si však vždy kladl větší cíle.

„Jedním z největších problémů v boji s rakovinou je, že neexistuje přesný, rychlý a bezbolestný způsob, jak rakovinu v těle vyhledat, “ řekl Gal v době, kdy jeho společnost začínala.

Nyní je však o krok blíž k řešení. Namísto bolestivých biopsií, které mají často významné vedlejší účinky, lze Galův software využít k celosvětovému snížení nákladů magnetické rezonance, určené ke screeningu 11 různých typů rakovin mužů a dalších 13 typů rakovin postihujících ženy, které mají více orgánů náchylných k projevu rakoviny.

Skenování trvá přibližně hodinu a stojí jen 1950 $, ve srovnání 5000 $ až 10 000 $, které může stát skenování celého těla pomocí klasické magnetické rezonance.

Taková částka, kterou by měl řadový pacient zaplatit z vlastní kapsy, je ovšem velmi vysoká a pojišťovny za screeningy od Ezra platit nehodlají. Zatím... Společnost aktuálně s některými pojišťovnami vyjednává a očekává, že v průběhu prvního čtvrtletí roku 2020 vybuduje několik pilotních projektů, které docílí finančního pokrytí screeningu pojišťovnami alespoň částečně.

Netřeba zdůrazňovat důležitost včasného podchycení nemoci.

American Cancer Society odhaduje 1,7 milionu nových případů rakoviny, diagnostikovaných v USA v roce 2019. Pro zhruba 600 000 pacientů bude diagnóza znamenat rozsudek smrti. Přibližně polovina pacientů trpících rakovinou je detekována v pozdním stadiu a pouze dva z deseti přežijí déle než pět let.

Gal zažil tyto statistiky na vlastní kůži, když se ve svých 30 letech dobrovolně přihlásil do hospice ve své rodné Bukurešti a po nabitých zkušenostech se odhodlal přijít s metodou screeningu, která rakovinu podchytí v jejích časných stadiích.

Proto v loňském roce začal pracovat na metodách Ezra screeningu, a to za pomoci údajů o pacientech převzatých z Národního zdravotního ústavu, doplněných o 150 dalších screeningů.

Společnost Ezra přišla na trh zpočátku s jedním typem zobrazování, věnujícího se rakovině prostaty. Přitom se vycházelo ze zkrácené magnetické rezonance, která trvá 20 minut.

„Odstranili jsme ze screeningu sekvence, které nejsou pro vyšetření nezbytné. Díky tomu jsme čas vyšetření jater zrychlili na 15 minut a screening celého těla až na hodinu,“ říká Gal.

Namísto budování vlastní sítě pro provádění testů se společnost Ezra zapojila do testování zařízení RadNet. Firma také nabízí na diagnostiku navazující konzultace, aby pacientům hledajícím řádnou léčbu přímo pomohla.

Společnost v současné době pracuje v devíti centrech napříč New Yorkem, přičemž v tomto roce hodlá expandovat do San Franciska a Los Angeles. Galova vize včasného screeningu rakoviny byla natolik přitažlivá, že získala 4 miliony $ od zakladatelů Future, Credo Ventures, Seedcamp, Esther Dyson a dalších investorů, včetně spoluzakladatele SoundCloud Alexe Ljunga.

Úspěch společnosti Ezra bude v konečném důsledku záviset na tom, zda bude moci nadále snižovat náklady díky své přímé orientaci na pacienty, nebo se stane diagnostickým nástrojem, které se pojišťovny rozhodnou financovat. „Naším cílem je vybudovat pobočky vyšetřující konkrétní orgány, což by mohlo náklady ještě více snížit,“ říká Gal.