Zvuk je pro některé druhy mořských živočichů klíčový prostředek ke komunikaci či k hledání potravy pomocí echolokace. Pomocí sonaru snímající echolokaci mohou velryby vysílat zvuk, který se odrazí od objektu a vrací se zpět do místa vysílání napříč obrovským vzdálenostem.
Plejtváci obrovští (Balaenoptera musculus) tráví léto v subpolárních vodách, bohatých na potravu. Zde se posilňují a tvoří si zásoby na dlouhou cestu do tropů. Během těchto letních měsíců zpívají především v noci. S příchodem zimy velryby migrují do tropických oblastí, kde se rozmnožují. Nová studie ukázala, že s blížící se migrací plejtváci mění svůj "koncertní program" a zpívání se stává denní aktivitou.
Vědci ze Stanfordské univerzity zaznamenávali jednotlivé velryby a větší skupiny v oblasti Monterey Bay v Kalifornii. Zde se vyskytuje početná populace plejtváka obrovského, největšího živočicha žijícího na Zemi. Výzkumníci odposlouchávali velryby a jejich zpěv pomocí podvodního mikrofonu a sbírali data po dobu pěti let. Plejtváci se každoročně vydávají na 5000 km dlouhou cestu do tropických vod ve snaze najít si partnera k páření. Vědci se zaměřili na denní a noční sekvence zpěvu a ukázalo se, že samci plejtváka před migrací mění svůj “rozvrh” a místo v noci, zpívají přes den. Pomocí vlnových délek a vibrací vědci rozeznávali nové vzorce zpěvu, které se opakovaly u řady sledovaných zvířat napříč rozsáhlému časovému úseku pěti let. Tato změna v načasování zpěvu přináší nové informace o migraci a chování těchto tajemných obrů.
Výsledky výzkumu by mohly sloužit k předpovědi migrace plejtváků obrovských. Možnost vědců předpovědět migraci velryb může pomoci například ve vodní dopravě a varovat před hromadným přesunem velryb na jih. Rozpoznání změn a rozdílů v chování či migraci velryb v reakci na změny životního prostředí může zásadně pomoci ochránit tento kriticky ohrožený druh.
Zdroj: ScienceDaily, ScienceNews
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay
Původní studie: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(20)31331-2?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982220313312%3Fshowall%3Dtrue


Tereza Špundová
Studentka Molekulární biologie na PŘF UK s nadšením pro neurobiologii, běh, čokoládu a velryby.
Vstup do diskuze