Na pobřeží Portugalska vyrostla největší plovoucí větrná elektrárna na světě. WindFloat Atlantic je první ze tří elektráren v rámci celého projektu. Po dostavbě by měly produkovat dostatečné množství energie pro 60 000 domácností každý rok, jak uvedl server Gizmodo.

Poslední dva roky soupeří větrná energie s tou vodní v pomyslném souboji o nejvytíženější obnovitelný zdroj Portugalska. I přesto, že jsou oba zdroje na vzestupu, země stále čerpá značné množství z těch neobnovitelných. Díky podobným projektům by se Portugalsku mohlo povést splnit cíl o uhlíkové neutralitě do roku 2050.

Plovoucí větrné elektrárny jsou další významnou variantou v získání energie z obnovitelných zdrojů. Jejich výhodou je hlavně silný mořský vítr a využití velkých mořských ploch. Jejich instalace je ale stále poměrně náročná. První plovoucí elektrárna byla vybudována v roce 2017 u skotského pobřeží. Oproti ní dokáže WindFloat Atlantic produkovat pětkrát více energie.

Portugalsko se díky této výstavbě připojilo k zemím, které to s větrnou energií myslí vážně v roce 2020. K podobným investicím již přistoupilo Dánsko a Velká Británie. V dohledné době by se mohli připojit i v USA.

Foto: Windpowerenergy