Léčba pacientů s vážnými popáleninami by mohla již brzy vypadat skoro jako zalepování ran lepící páskou. V roce 2018 totiž přišli kanadští vědci s návrhem ruční tiskárny, která přímo na rány uvolňuje tenké vrstvy umělé kůže (studie k nahlédnutí zde). Konzervativní postup léčby popálenin přitom není vůbec jednoduchý. Pacientům bývá odebrána zdravá kůže z jiné části těla, která je využita k zakrytí rány. V případě velkých ran ale nemusí takové kůže být dostatek. Odebrání zdravé kůže zároveň vytváří další ránu na těle pacienta. Riziko infekce je navíc vysoké.
Z tohoto důvodu pracují vědci dlouhodobě na možnostech výroby umělé kůže. Jednotlivé metody, ale většinou nejsou příliš praktické. Některé jsou příliš drahé, některé trvají příliš dlouho. Velkou výzvou také bylo, jak přizpůsobit materiál, aby došlo k přesnému kopírování povrchu rány. Tyto problémy má vyřešit právě ruční tiskárna, která váží méně než kilogram. Ta produkuje tenké proužky biologického materiálu, který obsahuje kolagen (důležitou bílkovinu obsaženou v pokožce) a fibrin (protein potřebný k hojení rány). Tento materiál může být tisknut přímo na ránu.

Včera vědci vydali novou studii (k nahlédnutí zde), která ukazuje, že tiskárna umožňuje bezpečnou a rovnoměrnou aplikaci kožních vrstev na rány. Takto vytvořená umělá kůže pak zůstává bez problému na ráně a dochází pouze k minimálním posunům. Studie dochází také k závěru, že metoda vede k lepším výsledkům (urychlení léčby velkých ran, snížení zánětlivosti) než některé starší metody. Všechny testy zatím probíhaly na kůži prasat. Zdá se ale, že první testy na lidské kůži na sebe nenechají dlouho čekat.
úvodní obrázek: University of Toronto


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze