Americké zákazy dotlačily Huawei k vývoji vlastního operačního systému. Prvních telefonů se systémem HongMeng bychom se mohli dočkat ještě do konce roku.

Poté, co v květnu tohoto roku umístila americká vláda firmu Huawei na černou listinu, se spekuluje o tom, že by Huawei mohl přijít s vlastním operačním systémem. Americká vláda totiž nejen odstřihla Huawei od důležitých součástek pro jejich telefony, ale zároveň zapříčinila, že Google oznámil přerušení vazeb s Huaweiem. To by v praxi mohlo znamenat, že na telefonech Huawei nebude v budoucnu fungovat například obchod s aplikacemi Google Play a že výrobky nebudou dostávat oficiální bezpečnostní aktualizace.

V neděli nabyly spekulace jasnějších obrysů, když čínskou vládou provozovaný deník Global Times prohlásil, že Huawei testuje svůj vlastní operační systém s názvem HongMeng. Údajně bychom se měli dočkat prvních telefonů s tímto systémem ještě do konce roku 2019. Společnost si dává za cíl vytvořit konkurenci pro operační systém Android. V budoucnu chce ale HongMeng uplatnit také například v chytrých televizorech a mluví se i o autonomních automobilech. V neděli zveřejněná zpráva přitom vyvrací dřívější tvrzení, podle kterých neměl HongMeng fungovat jako operační systém pro mobilní telefony.

Pokud se vám zdá, že jde jen o další naivní pokus o konkurenci pro Google a Apple, tak vězte, že Huawei je pravděpodobně dost silným hráčem, aby mohl uspět. Sílu značky dokazuje například fakt, že přes všechny americké zákazy a celosvětovou kampaň proti Huawei dokázal čínský výrobce zaznamenat v prvním pololetí roku 2019 o 30% vyšší zisky než ve stejném období v roce 2018. Zároveň dochází k postupnému uvolňování amerického zákazu a Huawei by neměl mít problém se získáváním potřebných součástek. Přestože tak bude moci Huawei pravděpodobně dále využívat systém Android, nedávná kauza značce ukázala, že nemusí být zcela od věci mít v záloze vlastní systém.