Za pomoci autonomních robotů čistit oceánské dno - to je plán projektu SeaClear, financovaného Evropskou unií. Projekt je unikátní v paralelním nasazení celkem čtyř robotů, kteří budou při čištění vzájemně spolupracovat - dronu, dvou podvodních robotů (ROV) a bezpilotní lodi, sloužící jako mateřské plavidlo. Ta bude prostřednictvím kabelů energeticky zásobovat oba podvodní roboty ROV a zároveň palubní počítač pro zpracování přenášených dat.

S nasazením této komunikující soustavy se počítá především v pobřežních oblastech, jelikož právě tam vstupuje většina odpadků z řek do oceánů. Dron bude z výšky zaznamenávat odpad plovoucí na povrchu vody, jedno z ROV plavidel pak hlouběji ponořené kusy. Na základě vyhodnocených dat se druhé ROV přesune na mořské dno a začne odpad v dané oblasti pomocí sacího zařízení shromažďovat a přenášet na mateřskou loď, kde bude následně ve speciálním zásobníku zlikvidován.

Soustava robotů SeaClear, zdroj: Technical university of Munich

Technologie pracuje na algoritmech umělé inteligence, která poslouží k tomu, aby jednotlivá zařízení rozlišovala odpadky a mořské živočichy. Prototyp byl testován letos na jaře v hloubkách 20 až 30 metrů v hamburském přístavu a podél pobřeží chorvatského Dubrovníku. Tato dvě místa byla vybrána z důvodu naprosté odlišnosti - zatímco přístav je z důvodu průmyslu rušný a zahlcený odpadem, chorvatské pobřeží je vzhledem k turismu naopak klidné a méně znečištěné.

ROV Tortuga, zdroj: SeaClear

Mezi partnery projektu se řadí německé Fraunhoferovo centrum pro námořní logistiku a služby, technické univerzity v Mnichově, Delftu, Dubrovníku, Kluži nebo dubrovnická DUNEA Regional Development Agency.

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Artem Beliaikin, Pexels