V Sydney se chystají spustit nový projekt, který propojuje tamní veřejnou dopravu spolu s ride-hailingovou službou Uber. Uživatelé tak budou moci nalézt pro ně nejefektivnější dopravní spojení využívající kombinace dříve oddělených druhů dopravy.

Uber oznámil nadcházející spuštění své první plně integrované multimodální funkce nazvané Uber a veřejná doprava (Uber and Transit). Sydney bude prvním městem, ve kterém se spustí jeho pilotáž.

Už v předchozím roce 2019 se Sydney stalo čtvrtým městem na světě, které mělo integrovanou veřejnou dopravou do aplikace Uber. To lidem umožnilo porovnat možnosti spojení nabízené Uberem nebo veřejnou dopravou. Na základě dostupných dat se ukázalo, že 60 % z cest uskutečněných prostřednictvím aplikace Uber směřuje z/do lokalit, které mají omezený přístup k veřejné dopravě. Společnost Uber se na základě tohoto zjištění rozhodla usnadnit cestu do cíle pomocí kombinace obou možných druhů dopravy, nikoli jen jednoho z nich.

Ministr dopravy pro New South Wales Andrew Constance uvedl: „Jsem tímto vývojem nadšený. Obyvatelé Sydney budou mezi prvními na světě, kteří tuto funkci budou testovat. Co je na této technologii skvělé, je to, že umožňuje dojíždějícím pracovníkům podívat se na jejich nejlepší možnost, jak se dostat z bodu A do bodu B.”

"V praxi to pak může znamenat, že lidem bude umožněno nejen efektivnější využití služby Uber a veřejné dopravy, ale především její snazší kombinace prostřednictvím jedné aplikace. Jejich cesta tak bude nákladově a časově efektivnější. Taková spolupráce je skvělá i proto, že pomůže lidem lépe se rozhodovat o cestování po našem městě, a to ve výsledku pomůže omezit výskyt dopravních kongescí.”

Zmíněná funkce bude k dispozici v Sydney do konce září 2020 a brzy poté bude následovat Chicago. Uber uvedl, že se plánuje poučit z pilotních projektů v Sydney a Chicagu před tím, než bude tato funkce rozšířena do více měst po celém světě.

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/106803/multimodal-uber-and-transit-feature-to-be-launched-in-sydney/

Foto:Dan Gold, Unsplash