Také jste si někdy kladli otázku, co se stane po smrti a zda existuje něco jako další život? Společnost Recompose nabídne prostor pro posmrtný "život" vašeho těla zde na zemi: kompost. Jedná se tak o alternativu pro klasické pohřební postupy a podle společnosti o alternativu velice ekologickou. Údajně může uspořit až jednu tunu uhlíku na osobu. Zabrání se například znečišťování podzemních vod chemikáliemi využitými při balzamování těl, kremaci, která spotřebuje značné množství energie, nebo dalším emisím vzniklým například při výrobě náhrobních kamenů.

První centrum společnosti se má otevřít na jaře 2021 v Seattlu, což není náhoda. Seattle totiž leží ve státu Washington, který letos zlegalizoval uložení těl pozůstalých k rozkladu v půdě. Zákon by měl vejít v platnost na jaře příštího roku. První kompostovací centrum umožní přeměnu lidských ostatků na půdu během 30 dní, což podle společnosti "podpoří vznik nového života po smrti".

Návrh centra Recompose měla na starosti architektonická společnost Olson Kundig a výsledek můžeme vidět na fotografiích. Celý proces kompostace zahájí tělo ve speciálních rakvích, kde bude pokryto dřevěnými odštěpky. Prostředí bude uzpůsobeno tak, aby umožnilo bakteriím rychlý rozklad těla. 75 nádob na rakve bude rozmístěno ve stěnách tak, aby obklopovaly rozsáhlý prostor určený pro sešlosti a pohřební rituál. Tento prostor bude vyplněn také stromy, aby se lidé cítili ještě blíže přírodě.

Zdá se, že Recompose spolu se studiem Olson Kundig opravdu nabídnou více udržitelnou alternativu k běžným pohřbům. Pomalu se navíc přidávají další organizace zabývající se otázkou, jak opustit svět ekologicky.

zdroj obrázků: Olson Kundig